قیمت ورق آلومینیوم

مشاوره و استعلام لحظه ای قیمت

آلیاژهای آلومینیوم

انواع آلیاژ آلومینیوم
فهرست مطالب

آلیاژهای آلومینیوم

آلیاژهای آلومینیوم از طریق ترکیب عنصر پایه آلومینیوم در کنار سایر عناصر آلیاژی همچون عناصر مس, منگنز, منیزیوم, سلیس و قلع تولید می شوند. هر کدام از آلیاژ های ساخته شده از عنصر پرکاربرد آلومینیوم بسته به خواص عناصر به  کاررفته در آن, برای موارد و کاربرد های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.عنصر آلومینیوم قابلیت ترکیب شدن با هر عنصر دیگری را ندارد. بنابراین بسته به نوع تولید آلیاژ آلومینیومی به دو گروه عمده آلیاژ کارپذیر و یا آلیاژ ریختگی تقسیم بندی می شود.آلیاژ های کارپذیر به هشت گروه بر اساس نوع عنصر آلیاژی به کار رفته در آن تقسیم بندی می شوند.آلیاژ های ریختگی از طریق فرایند ریخته گری به دست می آیند.بر اساس تقسیم بندی آلیاژ ها به این دو گروه و خواص منحصر به فرد هر یک از آن ها, کاربرد های متنوعی در صنایع مختلف نیز دارند. هدف ما این مقاله آشنایی بهتر با آلیاژ های آلومینیوم و یا مقاطع آلومینیومی می باشد.

می توانید جهت اطلاع از قیمت و یا خرید انواع ورق آلومینیوم از جمله ورق آلومینیوم رنگی و یا ورق آلومینیوم آجدار با کارشناسان فروش پارسیان آلومینیوم از طریق شماره تماس های ۰۲۱۳۳۱۱۵۵۰۰۰۲۱۵۶۷۱۵۲۱۰ در ارتباط باشید.

آلیاژ آلومینیوم
آلیاژ آلومینیوم

فلز آلومینیوم

آلومینیوم بیشتر از هر فلز غیرآهنی دیگری تولید می شود و هیچ فلز دیگری دارای چنین طیف وسیعی از کاربردها نیستند. این فلز رسانایی حرارتی و الکتریکی بالا و استحکام بالایی دارد، به ویژه هنگامی که با مقادیر کمی از فلزات دیگر مانند سیلیکون و منگنز آلیاژ شود. این بسیار انعطاف پذیر است و می تواند به راحتی به انواع اشکال پیچیده ریخته شود.

از آلومینیوم با درصد خلوص بسیار بالا که بی‌اثری قوی و سختی شدید را نشان می‌دهد، در شرایط سختی که نیاز به استحکام عالی، دمای عملیاتی بالا دارد، استفاده می‌شود. معمولاً برای کاربردهای حیاتی که نیاز به تحمل بسیار شدید دارند استفاده می شود. عایق های الکتریکی عالی 99.9% آلومینیوم به طور گسترده در گالوانیزه کردن یکی از پرکاربردترین روش ها برای محافظت از فلز در برابر خوردگی استفاده می شود.

ماموریت ما این است که از طریق تخصص متالورژی، فناوری پیشرفته، و تامین شمش‌ها، بیلت‌ها و اسلب‌های آلومینیومی که دیگران نمی‌توانند، تامین‌کننده‌ای حرفه ای در سطح کشور و شریک واقعی برای مشتریان خود باشیم. ما با مشارکت با مشتریان خود در صنایعی مانند خودروسازی و هوافضا کیفیت و قابلیت اطمینان را ارائه می دهیم. شرکت آلومینیوم باقرزاده متعهد به رعایت و فراتر رفتن از تمام استانداردهای صنعت شما برای اطمینان از کیفیت، ایمنی و تحویل به موقع است.

انواع آلیاژ آلومینیوم

آلیاژهای اصلی آلومینیوم بلمونت عناصر آلیاژی هستند که از آلومینیوم تولید می شوند و با درصد بالایی از یک یا چند عنصر ترکیب می شوند. آلیاژهای ما خانه های ریخته گری و سازندگان شمش را قادر می سازند تا بر مشکلات مرتبط با آلیاژ که ممکن است هنگام کار با فلزات مذاب با آن مواجه شوند، غلبه کنند.

آلیاژ آلومینیوم کارشده  (Wrought)

آلیاژ های کارپذیر بسته به نوع عنصر به کاررفته در آنها به سری های 1000الی 8000 تقسیم بندی می شوند.این آلیاژ ها در ساخت محصولاتی همچون لوله آلومینیومی , مفتول ,فویل و حتی محصولات اکستروژن مورد استفاده قرار می گیرند.برای شناسایی  مقاطع آلیاژی کارشده از سیستم چهارتایی استفاده می شود. بدین گونه که عدد اول بیان گر گروه آلیاژ و عدود دوم نشان دهنده حدود ناخالصی و دو رقم آخر میزان خلوص آلومینیوم را نشان می دهد.

آلیاژ آلومینیوم ریختگی

آلیاژ های ریختگی همانطور که گفته شد از طریق فرآیند ریخته گری تولید و بسیار پر مصرف در صنایعی همچون صنعت خودروسازی می باشد. این آلیاژ دارای خواصی همچون مقاومت در برابر خوردگی , کارپذیری , سهولت اتصال , رسانای حرارتی و الکتریکی می باشد.

آلیاژ های ریخته گری دارای شش گروه اصلی از سری 200 الی 800 می باشد. این دسته بندی بر اساس عنصر به کاررفته در آلیاژ صورت می گیرد.برای مثال آلیاژ های سری 200 دارای عنصر مس می باشند.

تجزیه و تحلیل آلیاژهای آلومینیوم

تمامی آلیاژهای آلومینیوم به دلیل منحصربفرد بودن فلز آلومینیوم (Al) در طیف گسترده ای استفاده می شود

مصارف تجاری و صنعتی

علاوه بر مصارف مستقیم از آلومینیوم خام در صنایع گوناگون، کارایی فلز پایه آلومینیوم Al را می توان با ترکیب آن با سایر فلزات برای ایجاد فلزی با کیفیت بر پایه آلومینیوم افزایش داد. آلیاژها، که در آن افزودنی های غیر آلومینیومی می توانند تا 15 درصد از کل آلیاژ را بر حسب وزن تشکیل دهند.

عناصر اولیه اضافه شده به Al عبارتند از سیلیکون Si))، آهن Fe))، مس Cu)) و روی Zn))

بهبود استحکام آلیاژ در مقایسه با آلومینیوم خالص و همچنین افزایش ویژگی های فیزیکی، مانند رسانایی بهتر و قابلیت های جوشکاری. 1،2 عناصر دیگری نیز می توانند به آن اضافه شوند
مقادیر مختلف برای تغییر بیشتر ویژگی های آلیاژ آلومینیوم.

به دلیل محبوبیت و ترکیبات متعدد، بورس فلزات لندن LME)) چهار مشخصات مختلف را برای ترکیبات آلیاژ آلومینیوم که عمدتاً در آنها استفاده می شود، فهرست می کند
اروپا، آسیا و آمریکای شمالی 3،4، نشان داده شده در جدول 1. در این مشخصات، Si، Cu، Zn، و آهن به عنوان افزودنی های اصلی در نظر گرفته می شوند، زیرا آنها عمدتاً بیشتر از 1٪ ترکیب هستند.

وزن. بنابراین، این چهار عنصر باید با دقت بیشتری (2±%) تعیین شوند.

 

استانداردهای کالیبراسیون معادله کالیبراسیون عنصرmg/L)) سنبله پایین mg/L)) سنبله بالا mg/L))

• Si Linear Bracketing 50; 100; 150 75 120
• Cu Linear Bracketing 10; 25; 50 15 40
• براکتینگ خطی روی 5; 15; 40 10 30
• براکتینگ خطی آهن 5; 8; 12 6 10
• Ni Linear، Calc Intercept 0.5; 1 5 3 5

خطی منگنز، تقاطع کالک 0.5; 1 5 1 5

• Mg Linear، Calc Intercept 0.5; 1 5 1 5
• Sn Linear، Calc Intercept 0.5; 1 5 1 3.5
• Ti Linear، Calc Intercept 0.5; 1 5 1 3
• Pb Linear، Calc Intercept 0.5; 1 5 1 2
• Cr Linear، Calc Intercept 0.5; 1 5 1 1

بخش 2. کالیبراسیون و جزئیات سنبله.

بیشتر کاربردهای تجاری آلومینیوم به کمک آلیاژهای آلومینیوم هستند به دلیل ویژگی های افزایش یافته آنها در مقایسه با آلومینیوم خالص.

تجربی

نمونه ها و آماده سازی نمونه

آماده سازی نمونه کلی برای حل کردن آلیاژهای آلومینیوم 6 شامل حرارت دادن 0.1 گرم از آلیاژ در 6 میلی لیتر NaOH 10M، به دنبال آن 1 میلی لیتر H2 اضافه می شود
O2 (30 درصد وزنی). این NaOH برای حل کردن Si در آلیاژ مورد نیاز است، در حالی که افزودن پراکسید هر گاز محلول را دفع می کند. بعد، 25 میلی لیتر از 1:1 HNO3 v/v)) و 10 میلی لیتر HCl 1:1 (v/v) به آن اضافه می شود

فرایند را کامل کنید و عناصر حل شده را در آن نگه دارید

راه حل. این محلول برای تجزیه و تحلیل تا 100 میلی لیتر رقیق می شود.

برای این کار، راه حل هایی از استانداردهای تک عنصری ساخته شد که برای شبیه سازی فرآیند انحلال ماتریس شامل 5% بود
HNO3 (v/v) + 3.5% HCl (v/v) + 1.5% NaCl (w/v) + 1% Al (w/v).
(اگرچه نمک طعام در تهیه نمونه استفاده نمی شود، اما به آن اضافه شده)

با محتوای سدیم فرآیند هضم مطابقت داشته باشد. در ابتدا، NaOH اضافه شد، اما با اسیدها واکنش داد و تولید کرد گاز محلول، منجر به نتایج متغیر می شود. در نتیجه NaCl بود
برای مطابقت با محتوای Na در فرآیند هضم جایگزین می شود.

برای در نظر گرفتن طیف وسیعی از غلظت های تحت پوشش مختلف مشخصات، سنبله ها در کمترین مقدار به ماتریس اضافه شدند

بالاترین مقادیر برای هر عنصر فهرست شده در جدول 1. منحنی های کالیبراسیون در ماتریس ساخته شدند، اما فضای خالی فقط شامل اسید (5٪ HNO3 + 3.5٪ HCl) همه عناصر با تعیین شد

منحنی‌های کالیبراسیون خارجی و Si، Cu، Zn و Fe اندازه‌گیری شدند

در برابر منحنی های کالیبراسیون براکتینگ خطی به حساب دقت بالاتری برای این عناصر لازم است. جدول 2 گزارش می دهد

استانداردهای کالیبراسیون، معادلات کالیبراسیون، و سطوح سنبله برای هر عنصر اسکاندیم (Sc) به عنوان یک محلول به تمام محلول ها اضافه شد

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آلیاژهای آلومینیوم و اطلاع از قیمت خرید ورق آلومینیوم با کارشناسان فروش از طریق شماره های ۰۲۱۳۳۱۱۵۵۰۰۰۲۱۵۶۷۱۵۲۱۰ تماس بگیرید.

سوالات متداول

1) کاربردآلیاژ های آلومینیوم سری 1000 در کجاست؟

پاسخ : از آلیاژهای کارپذیر سری 1000به دلیل نرم بودن و خاصیت چکش خواری بالا در ساخت لوله های ظریف آلومینیوم و یا قطعات الکتریکی همچون صفحه های خازن استفاده می شود.

2) پرکاربردترین آلیاژ ریختگی کدام است؟

پاسخ : آلیاژ های سری 300 از جمله پرکاربردترین آلیاژ های ریختگی آلومینیوم و مناسب استفاده جهت ساخت قطعات هواپیما و موشک و بخش هایی از موتور خودرو ها و سرسیلندرها می باشند.

3) انواع آلیاژ آلومینیوم کدام اند؟

پاسخ : مقاطع آلیاژی بسته به عناصر به کاررفته در آن به دو دسته آلیاژ های کارپذیر و آلیاژ های ریختگی تقسیم بندی می شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

برای اطلاع از قیمت روز آلومینیوم با ما تماس بگیرید.

همه روزه پاسخگوی شما هستیم

اشتراک گذاری این مطلب

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ورق-1050-پارس-آلومینیوم

ورق 1050 پارس آلومینیوم

یکی از انواع محصولات آلیاژی پرکاربرد در انواع صنایع ورق آلومینیوم 1050 می باشد و از قطعات فلزی که در

ورق-پارس-آلومان

ورق پارس آلومان

کارخانه ورق پارس آلومان کار یکی از تولید کنندگان خوش نام ورق آلومینیوم می باشد. ورق های آلومینیوم پارس آلومان

ورق-آلومینیوم-پارس

ورق آلومینیوم پارس

یکی از پر مصرف ترین قطعات فلزی صنایع، ورق آلومینیوم می باشد که از آلیاژ فولاد تهیه می شود. ورق

آلیاژهای پرکاربرد آلومینیوم

آلیاژهای پرکاربرد آلومینیوم

محبوب ترین آلیاژهای آلومینیوم همه کاره آلیاژهای پرکاربرد آلومینیوم : آلومینیوم بدون شک یکی از محبوب ترین فلزات است که