قیمت ورق آلومینیوم

مشاوره و استعلام لحظه ای قیمت

آنادایز چیست؟

آنادایز چیست؟
فهرست مطالب

آنادایز چیست؟

آنادایز آلومینیوم فرایند پوشش دادن فلز با استفاده از اختلاف پتانسیل در محلول الکترولیت به وسیله اکسید خود فلز می‌باشد. لایه اکسیدی که بر روی فلز ایجاد می‌شود از طریق الکترودهای آند و کاتد با قطبیت مثبت و منفی می‌باشد. در این فرایند اکترود آند قطعه مورد نظر را پوشش داده و الکترود کاتد هم با قطبیت منفی جهت برقراری ارتباط الکتریکی وجود دارد. با اختلاف گپتانسیل حاصل از دو سر الکترود یون‌های اکسیژن تشکیل لایه اکسیدی از آند درون محلول الکترولیت می‌دهند. عملیات آنودایز آلومینیوم به روش شیمیایی و از طریق اکسید شدن سطح آلومینیوم روی قطعات طی مراحل خاصی انجام می‌شود.

در مرحله ابتدایی بایستی پروفیل مد نظر چربی زدایی و تمیز شود این کار با استفاده از حلال‌های موجود انجام می‌گیرد. در مرحله دوم سطح روفیل آلومینیوم به وسیله محلول سودا مات شود. پس از این مرحله پروفیل درب و پنجره دوجداره از طریق جریان برق درون حمام اسید سولفوریک آنادایز می‌شود. در مرحله بعدی سطوحی از پروفیل که دارای منفذ هستند با استفاده از نمک فلزات و از طریق جریان برق رنگ می‌شوند. در آخر پروفیل برای هیدراته شدن و پر شدن منافذ آب بندی خواهند شد.

جهت اطلاع از قیمت آنادایز آلومینیوم و یا خرید عمده ورق آنادایز الومینیوم می‌توانید از طریق شماره تماس 02133115500 با مشاورین پارسیان آلومینیوم در ارتباط باشید.

آنادایز کردن یک فرآیند الکتروشیمیایی است که سطح فلز را به یک روکش اکسید آندی تزئینی، بادوام و مقاوم در برابر خوردگی تبدیل می‌کند. آلومینیوم به طور ایده آل برای آنادایز کردن مناسب است، اگرچه سایر فلزات غیر آهنی مانند منیزیم و تیتانیوم نیز می‌توانند آنادایز شوند.

آنادایز در واقع عملیاتی است که روی فلز آلومینیوم ایجاد میشود که باعث مقاومت آن در برابر سایش می گردد اغلب فلزات مختلف تمایل شدیدی به اکسید شدن دارند به طوری که لایه ای از اکسید بر روی آن شکل میگیرد.

طبق شرایط خاصی این لایه از اکسید نقش محافظت کننده را ایفا میکند. همچنین این اکسید از آسیب به سطح فلز و خوردگی آن جلوگیری می کند.

فرآیند آنادایز کردن آلومینیوم

فرایند کلی آنادایز یعنی جریان برق از مایع الکترولیت عبور میکند که در این فرایند ورق آلومینیوم نقش آند و فلز مناسب دیگر نقش کاتد را بازی میکند. بر طبق این فرایند در روی آلومینیوم لایه ای از اکسید به وجود می آید. کلیه ی فرایند هایی که به تشکیل یک لایه اکسیدی با ضخامت های متفاوت بر روی یک قطعه ی آلومینیومی ختم میشود و این لایه سبب مقاومت در مقابل خوردگی، به وجود آمدن نمای تزئینی، سختی و تغییرات فیزیکی مختلف میشود، فرایند آنادایزینگ میگویند.

آنادایز چیست؟
آنادایز چیست؟

روش های مختلف تشکیل لایه‌ی اکسیدی

شیوه ی شیمیایی: این روش طبق اکسید فلزی یا جذب فلز بر روی سطح که سبب به وجود آمدن لایه ای با دوام و پایدار میگردد، به وجود می آید. همانند: کروماته کردن
شیوه ی الکتروشیمیایی یا آندی: طبق این شیوه لایه ی اکسیدی در یک شرایط تحت کنترل و متراکم یا روشی غیر قابل نفوذ به وجود می آید.

علل آنادایز کردن

۱- بالابردن سطح دوام و مقاومت در برابر خوردگی:

لایه ی ایجاد شده ی اکسیدی- آندی از فلز در برابر نمک ها و عوامل خورنده محافظت میکند.

۲- بالا بردن قدرت چسبندگی رنگ:

این لایه ی آندی- اکسیدی باعث ایجاد یک سطح فعال شیمیایی میشود که پیش زمینه و شرایط مناسبی برای رنگ آمیزی مانند ورق آلومینیوم رنگی به وجود می آید.

۳- جزء یکی از مراحل آبکاری:

اختلال به وجود آمده در لایه ی آندی- اکسیدی سبب بالا رفتن قابلیت آبکاری در محصولات آلومینیومی میگردد.

۴- استفاده در نماهای دکوراسیون و تزئینات: لایه ی آندی- اکسیدی به طور ذاتی براق و درخشان میباشد که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. بنابراین از آن در صنایع نماسازی و ترئینات استفاده میشود. میزان براق بودن سطح فلز به شیوه ی براق کاری و شرایط موجود بستگی دارد.

آنادایز چیست؟

۵- عایق : از آنجایی که اکسید این فلز یعنی آلومینیوم عایق میباشد در برابر ولتاژ هایی با چند هزار ولت میتواند به عنوان یک‌ عایق ایفای نقش کند. سطح کیفیت این آلیاژ به ضخامت لایه ی آن برمیگردد.

۶- ارتقاء قابلیت انتشار حرارت و گرما: لایه ی تشکیل شده از آند و اکسید با ضخامت بالاتر از ۰/۰۳۲ میل متر سبب ارتقاء قابلیت انتشار گرما و حرارت میشود. به عنوان مثال ورق آلومینیومی آنادایز شده بعد از رنگ آمیزی به همراه رنگ سیاه میتواند حرارتی معادل ۲۳۰ درجه سانتیگراد را جذب نماید.

۷- ارتقاء سطح سایش: به وسیله ی سطح آنادایزینگ بالا سطحی بر روی قسمت های آلومینیومی ایجاد میشود که ضخامتی بین ۱ تا ۴ میلی متر به وجود می آید. از این لایه ها که سختی بسیار بالا و فوق العاده ی دارند در ساخت قطعات دوار و یاتاقان و محصولاتی که احتیاج به مقاومت سایشی دارد، استفاده میشود. کلیه ی لایه های آندی- اکسیدی در برابر خود آلومینیوم مقاوم و سخت تر هستند. ولی در بعضی موارد لایه ی آندی اکسیدی که در حمام اسیدکرومیک آنادایزینگ میشود، نرم تر هستند که کاربردی در شرایط با مقاومت بالا ندارند.

در فرایند آنادایز الومینیم را به رنگ های مختلفی در می آورند که کاربرد های متعددی در طرح های زیبایی و مستحکم دارند. سطح این قطعات به راحتی با آب گرم شسته میشوند به طوری که نیازی به نگهداری ندارد.

فرایند آنادایزینگ آلومینیوم

ارتقاء سطح دوام آلومینیوم: دوام و مقاومت محصولات آنادایز شده از طول عمر بالایی برخوردارند که از نظر اقتصادی به صرفه میباشند.

پایداری رنگ: لایه های آندی بسیار مقاوم و پایدار در مقابل اشعات ماوراء بنفش میباشد.

راحتی در نگهداری و تعمیرات : این لایه ها سختی در نگهداری و تعمیرات آن ها وجود ندارد و به راحتی با صابون و آب قابل شستشو هستند.

کاربرد در زیبایی شناسی: ترکیبات رنگی که در این لایه ها استفاده میشود و از میزان درخشندگی و براقیت بالایی برخوردار است، باعث زیبایی خاصی در آن می شود.

سالم بودن و امنیت: فرایند آنادایز از نظر سلامتی برای انسان ضرر و زیانی ندارد.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیش تر در رابطه با آنادایز ورق آلومینیوم با مجموعه پارسیان آلومینیوم در تماس باشید.

سوالات متداول

مزایای آنادایز کردن آلومینیوم چیست؟

دوام، ثبات رنگ، سهولت نگهداری، بهداشتی و ایمن

آنادایز آلومینیوم در چه مواردی کاربرد دارد؟

سازه‌‌ها و دسته بندی‌های معماری از همه نوع، لوازم خانگی، محصولات ساختمانی تجاری و مسکونی، تجهیزات آماده سازی غذا، مبلمان، کالاهای ورزشی و قایق، اجزای وسایل نقلیه موتوری، جواهرات و آثار هنری

چرا از آنادایز در آلومینیوم استفاده می‌شود؟

دلیل اصلی آنادایز محافظت از آلومینیوم است. به لطف این فرآیند، مقاومت در برابر خوردگی افزایش می‌یابد و مواد ظاهر خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

برای اطلاع از قیمت روز آلومینیوم با ما تماس بگیرید.

همه روزه پاسخگوی شما هستیم

اشتراک گذاری این مطلب

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

6 پاسخ

 1. سلام متین عزیز
  بله کلیه عملیات آنادایز آلومینیوم در مجموعه پارسیان آلومینیوم انجام میشه.
  برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید با همکاران ما در تماس باشید.

  1. سلام فریبرز عزیز
   با توجه به نوسانات قیمت آلومینیوم در بازار قیمت های روز باهم متفاوت می باشد. شما می توانید برای اطلاع از قیمت ورق آلومینیوم آنادایز شده با کارشناسان ما در پارسیان آلومینیوم تماس بگیرید.

 2. سلام
  تحویل سفارشات ورق آلومینیوم آنادایز شده چند روزه هست؟

  1. سلام کوهیار عزیز
   بسته به میزان سفارشات بازه ی ارسالی متفاوت است. برای دریافت اطلاعات بیش تر در مورد نحوه و زمان ارسال می توانید با مجموعه پارسیان آلومینیوم در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ورق-1050-پارس-آلومینیوم

ورق 1050 پارس آلومینیوم

یکی از انواع محصولات آلیاژی پرکاربرد در انواع صنایع ورق آلومینیوم 1050 می باشد و از قطعات فلزی که در

ورق-پارس-آلومان

ورق پارس آلومان

کارخانه ورق پارس آلومان کار یکی از تولید کنندگان خوش نام ورق آلومینیوم می باشد. ورق های آلومینیوم پارس آلومان

ورق-آلومینیوم-پارس

ورق آلومینیوم پارس

یکی از پر مصرف ترین قطعات فلزی صنایع، ورق آلومینیوم می باشد که از آلیاژ فولاد تهیه می شود. ورق

آلیاژهای پرکاربرد آلومینیوم

آلیاژهای پرکاربرد آلومینیوم

محبوب ترین آلیاژهای آلومینیوم همه کاره آلیاژهای پرکاربرد آلومینیوم : آلومینیوم بدون شک یکی از محبوب ترین فلزات است که