قیمت ورق آلومینیوم

مشاوره و استعلام لحظه ای قیمت

آنادایز چیست؟

آنادایز چیست؟

آنادایز: در واقع عملیاتی است که روی فلز آلومینیوم ایجاد میشود که باعث مقاومت آن در برابر سایش می گردد.اغلب فلزات مختلف تمایل شدیدی به اکسید شدن دارند به طوری که لایه ای از اکسید بر روی آن شکل میگیرد. طبق شرایط خاصی این لایه از اکسید نقش محافظت کننده را ایفا میکند. همچنین این اکسید از آسیب به سطح فلز و خوردگی آن جلوگیری می کند.

آنادایز چیست؟

معرفی آنادایز

فرایند کلی آنادایز یعنی جریان برق از مایع الکترولیت عبور میکند که در این فرایند آلومینیوم نقش آند و فلز مناسب دیگر نقش کاتد را بازی میکند. بر طبق این فرایند در روی آلومینیوم لایه ای از اکسید به وجود می آید. کلیه ی فرایند هایی که به تشکیل یک لایه اکسیدی با ضخامت های متفاوت بر روی یک قطعه ی آلومینیومی ختم میشود و این لایه سبب مقاومت در مقابل خوردگی، به وجود آمدن نمای تزئینی، سختی و تغییرات فیزیگی مختلف میشود، فرایند آنادایزینگ میگویند.

روش های مختلف تشکیل لایه‌ی اکسیدی

شیوه ی شیمیایی: این روش طبق اکسید فلزی یا جذب فلز بر روی سطح که سبب به وجود آمدن لایه ای با دوام و پایدار میگردد، به وجود می آید. همانند: کروماته کردن
شیوه ی الکتروشیمیایی یا آندی: طبق این شیوه لایه ی اکسیدی در یک شرایط تحت کنترل و متراکم یا روشی غیر قابل نفوذ به وجود می آید.

علل آنادایز کردن

۱- بالابردن سطح دوام و مقاومت در برابر خوردگی:

لایه ی ایجاد شده ی اکسیدی- آندی از فلز در برابر نمک ها و عوامل خورنده محافظت میکند.

۲- بالا بردن قدرت چسبندگی رنگ:

این لایه ی آندی- اکسیدی باعث ایجاد یک سطح فعال شیمیایی میشود که پیش زمینه و شرایط مناسبی برای رنگ آمیزی به وجود می آید.

۳- جزء یکی از مراحل آبکاری:

اختلال به وجود آمده در لایه ی آندی- اکسیدی سبب بالا رفتن قابلیت آبکاری در محصولات آلومینیومی میگردد.

۴- استفاده در نماهای دکوراسیون و تزئینات: لایه ی آندی- اکسیدی به طور ذاتی براق و درخشان میباشد که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. بنابراین از آن در صنایع نماسازی و ترئینات استفاده میشود. میزان براق بودن سطح فلز به شیوه ی براق کاری و شرایط موجود بستگی دارد.

آنادایز چیست؟

۵- عایق : از آنجایی که اکسید این فلز یعنی آلومینیوم عایق میباشد در برابر ولتاژ هایی با چند هزار ولت میتواند به عنوان یک‌ عایق ایفای نقش کند. سطح کیفیت این آلیاژ به ضخامت لایه ی آن برمیگردد.

۶- ارتقاء قابلیت انتشار حرارت و گرما: لایه ی تشکیل شده از آند و اکسید با ضخامت بالاتر از ۰/۰۳۲ میل متر سبب ارتقاء قابلیت انتشار گرما و حرارت میشود. به عنوان مثال ورق آلومینیومی آنادایز شده بعد از رنگ آمیزی به همراه رنگ سیاه میتواند حرارتی معادل ۲۳۰ درجه سانتیگراد را جذب نماید.

۷- ارتقاء سطح سایش: به وسیله ی سطح آنادایزینگ بالا سطحی بر روی قسمت های آلومینیومی ایجاد میشود که ضخامتی بین ۱ تا ۴ میلی متر به وجود می آید. از این لایه ها که سختی بسیار بالا و فوق العاده ی دارند در ساخت قطعات دوار و یاتاقان و محصولاتی که احتیاج به مقاومت سایشی دارد، استفاده میشود. کلیه ی لایه های آندی- اکسیدی در برابر خود آلومینیوم مقاوم و سخت تر هستند. ولی در بعضی موارد لایه ی آندی – اکسیدی که در حمام اسیدکرومیک آنادایزینگ میشود، نرم تر هستند که کاربردی در شرایط با مقاومت بالا ندارند.

در فرایند آنادایز، آلومینیوم را به رنگ های مختلفی در می آورند که کاربرد های متعددی در طرح های زیبایی و مستحکم دارند. سطح این قطعات به راحتی با آب گرم شسته میشوند به طوری که نیازی به نگهداری ندارد.

فرایند آنادایزینگ آلومینیوم

ارتقاء سطح دوام آلومینیوم: دوام و مقاومت محصولات آنادایز شده از طول عمر بالایی برخوردارند که از نظر اقتصادی به صرفه میباشند.

پایداری رنگ: لایه های آندی بسیار مقاوم و پایدار در مقابل اشعات ماوراء بنفش میباشد.

راحتی در نگهداری و تعمیرات : این لایه ها سختی در نگهداری و تعمیرات آن ها وجود ندارد و به راحتی با صابون و آب قابل شستشو هستند.

کاربرد در زیبایی شناسی: ترکیبات رنگی که در این لایه ها استفاده میشود و از میزان درخشندگی و براقیت بالایی برخوردار است، باعث زیبایی خاصی در آن میشود.

سالم بودن و امنیت: فرایند آنادایز از نظر سلامتی برای انسان ضرر و زیانی ندارد.

برای اطلاع از قیمت روز آلومینیوم با ما تماس بگیرید.

همه روزه پاسخگوی شما هستیم

اشتراک گذاری این مطلب

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

خرید ورق آلومینیوم

خرید ورق آلومینیوم

ورق آلومینیومی چیست؟ ورق های آلومینیوم در بسیاری از صنایع مختلف برای خم شدن، مهر و موم، برش و قالب

ورق آلومینیوم نازک

ورق آلومینیوم نازک

ورق آلومینیوم نازک فوق العاده انعطاف پذیر، مقاوم در برابر زنگ زدگی و فوق العاده سبک، ورق آلومینیوم نازک  ما

شمش و بیلت آلومینیوم

شمش و بیلت آلومینیوم

شمش و بیلت آلومینیوم : تولید الومینویم و انواع ورق های آلومینیومی از جمله ورق آلومینیوم، کویل آلومینیوم و …

قیمت آلومینیوم خشک

قیمت آلومینیوم خشک

قیمت آلومینیوم خشک آیا شما هم جزء افرادی هستید که می‌خواهید قیمت آلومینیوم خشک را بدانید؟ فلزاتی که با نام