قیمت ورق آلومینیوم

مشاوره و استعلام لحظه ای قیمت

آلومینیوم در خودروسازی

آلومینیوم در خودروسازی
فهرست مطالب

آلومینیوم در صنعت خودروسازی

امروزه کمتر صنعتی را می توان یافت که از آلیاژ آلومینیوم استفاده نکند. این فلز پرکاربرد به دلیل ویژگی های منحصربه فردی که دارد، در صنایع مختلف به کار می رود. آلومینیوم در خودروسازی کاربرد فراوانی دارد و می توان گفت که یکی از مهم‌ترین فلزاتی است که در صنعت خودروسازی استفاده می‌شود. این فلز به دلیل ویژگی‌های خود مانند سبکی، مقاومت به خوردگی، مقاومت به حرارت و همچنین قابلیت بازیافت بالا، در تولید بسیاری از قطعات خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارسیان آلومینیوم باقرزاده یکی از مجموعه های خوشنام در زمینه عرضه انواع مختلف محصولات آلومینیومی می باشد. تمامی محصولات پارسیان آلومینیوم با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب عرضه می شوند. شما می توانید پیش از خرید از طریق شماره 02133115500 از قیمت لحظه ای انواع محصولات مانند ورق آلومینیوم مطلع شوید.

 

آلومینیوم در خودروسازی
آلومینیوم در خودروسازی

 

چرا آلومینیوم در خودروسازی به کار می رود

آلومینیوم به دلیل وزن سبکش، باعث کاهش وزن خودرو و افزایش سرعت و کارایی آن می‌شود. این آلیاژ مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد که باعث افزایش عمر مفید قطعات خودرو می گردد. همچنین آلومینیوم دارای مقاومت بالا در برابر حرارت است و در صورت استفاده از آن در قطعات موتور، باعث افزایش راندمان سوخت می‌شود. فلز آلومینیوم قابلیت بازیافت بالایی دارد. به همین دلیل استفاده از آن در این صنعت باعث کاهش آلایندگی محیط زیست و صرفه‌جویی در منابع طبیعی می‌شود.

این محصول دارای ظاهر زیبا و جذاب است که باعث افزایش جذابیت بصری خودرو خواهد شد. آلیاژ آلومینیوم به دلیل قابلیت پردازش بالا، به راحتی قابل شکل‌دهی است و در تولید قطعات مختلف خودرو به راحتی می توان از آن استفاده نمود. آلومینیوم در مقایسه با فولاد، کمتر آلاینده بوده و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد. تمامی این ویژگی ها باعث شده که از این آلیاژ پر ارزش به طور گسترده ای در صنعت خودرو استفاده شود.

آلیاژهای آلومینیومی مختلف در خودروسازی

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، با استفاده از آلومینیوم در بدنه خودروها به جای فولاد، وزن ماشین تا 50 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین با استفاده از آلومینیوم در کل قطعات خودرو، وزن کلی آن تا 30 درصد نیز کم خواهد شد. استحکام، فاکتور مهمی در انتخاب ورق مناسب برای بدنه خودرو می باشد. بنابراین خودروسازان معمولا از آلیاژهای آلومینیوم سری 5000 و 6000 در این بخش از ماشین ها استفاده می کنند.

در بخش پانل های بدنه، معمولا آلیاژ الومینیوم 2008 و 2036 استفاده می شود. حفاظ های حرارتی از آلیاژ 5182 ساخته می شوند. در اسکلت خودروها معمولا از مقطع های تو خالی الیاژهای الومینیوم اکسترود شده ، استفاده می شود. مقاطع اکسترودی از آلیاژهای سری 6000 ساخته می شوند. برای ساخت محورهای محرک نیز از آلیاژ سری 6000 استفاده می شود که این کار باعث کاهش وزن این بخش از خودرو تا حدود 6 کیلوگرم می گردد. در بخش سپر و تقویت کننده ها، آلیاژ الومینیوم سری 7000 (Al-Zn-Amg و Al-Zn-Mg-Cu) به کار می رود.

 

آلومینیوم در خودروسازی
آلومینیوم در خودروسازی

 

قطعات آلومینیومی خودرو

همان گونه که در بخش قبلی گفتیم، آلومینیوم در خودروسازی به صورت گسترده ای به کار می رود. در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی برخی از قطعات آلومینیومی خودرو بپردازیم:

جعبه گیربکس یکی از قطعات اصلی خودرو است که باید بسیار سبک و مقاوم باشد. آلومینیوم به دلیل سبکی و مقاومت خود، در تولید جعبه گیربکس به عنوان جایگزین مناسب برای فلزات سنگین مانند فولاد استفاده می باشد. سرپره همچنین یکی از قطعات اصلی خودرو است که باید سبک و مقاوم باشد. آلومینیوم به دلیل سبکی و مقاومت خود، در تولید سرپره به عنوان جایگزین مناسب برای فلزات سنگین مانند فولاد استفاده می‌شود.
آلومینیوم در تولید برخی از قطعات سیستم تعلیق مانند آرماتور، کنترل آرماتور و پایه‌های تعلیق استفاده می‌شود. این قطعات باید سبک و مقاوم باشند و آلومینیوم به دلیل ویژگی‌های خاص خود، یک جایگزین مناسب برای فلزات سنگین مانند فولاد است. آلومینیوم در تولید بدنه خودرو نیز به عنوان جایگزین مناسب برای فلزات سنگین مانند فولاد استفاده می‌شود. بدنه خودرو با استفاده از آلومینیوم سبک‌تر، مقاوم‌تر و با کیفیت بالاتری ساخته می‌شود.

برخی از خودروهای ساخته شده با آلومینیوم

خودرو آئودی A8 یکی از معروف ترین و مهم ترین خودروهایی است که در ساخت قطعات مختلف آن آلومینیوم به کار رفته است. این شرکت با استفاده از آلومینیوم توانسته وزن این خودرو را تا 40 درصد کاهش دهد. در مجموع 385 کیلوگرم در این خودرو آلومینیوم به کار رفته است که 150 کیلوگرم قطعات ریخته گری، 125 کیلوگرم قطعات ورق کاری شده، 70 کیلوگرم قطعات اکسترود شده و 40 کیلوگرم قطعات با سایر روش به کار رفته است.

در ساخت بدنه خودرو فورد  AIV آلومینیوم پرسکاری شده، به کار رفته است. بدنه و سایر قطعات این خودرو به نسبت سایر خودروها که با آلیاژ استیل ساخته شده اند، 200 کیلو گرم سبک تر می باشد. همچنین هیوندا NSX دارای 210 کیلوگرم آلومینیوم می باشد که در حدود 130 کیلوگرم آن در سیستم انتقال خودرو و 100 کیلوگرم آن در شاسی این ماشین وجود دارد.

سخن پایانی و آلومینیوم در خودروسازی

در این مقاله به بررسی موضوع آلومینیوم در خودروسازی پرداختیم. آلومینیوم به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند سبکی، مقاومت به خوردگی، مقاومت به حرارت و همچنین قابلیت بازیافت بالا، در صنعت خودروسازی به عنوان جایگزین مناسب برای فلزات سنگین مانند فولاد استفاده می‌شود. استفاده از آلومینیوم در تولید قطعات خودرو باعث کاهش وزن خودرو، افزایش سرعت و کارایی، بهبود راندمان سوخت و کاهش آلایندگی محیط زیست می‌شود. همچنین، آلومینیوم به دلیل قابلیت بازیافت بالا، باعث کاهش آلایندگی محیط زیست و صرفه‌جویی در منابع طبیعی می گردد.

پارسیان آلومینیوم باقرزاده با چندین سال سابقه و فعالیت در حوزه محصولات آلومینیومی، انواع مختلف ورق آلومینیوم را به فروش می رساند. برای اطلاع از قیمت محصولات و همچنین خرید ورق آلومینیوم و انجام مشاوره پیش از خرید با کارشناسان پارسیان آلومینیوم از طریق شماره 02133115500 در تماس باشید.

سوالات متداول

مزایا و ویژگی‌های آلومینیوم که ان را برای خودروسازی مناسب کرده ، چه چیزهایی هستند؟

سبکی، مقاومت به خوردگی، مقاومت به حرارت،قابلیت بازیافت،ظاهر زیبا، قابلیت پردازش، سازگاری با محیط زیست.

از آلومینیوم در چه قسمت هایی از خودرو استفاده می شود؟

بدنه خودرو، سیستم تعلیق، جعبه گیربکس، سیستم ترمز، سرپره، موتور، داخل خودرو و ... برخی از قسمت های خودرو هستند که در سخت آنها از آلومینیوم استفاده شده است.

چرا در بدنه و سیستم تعلیق خودرو از آلومینیوم استفاده می شود؟

برای کاهش وزن و افزایش کارایی در این دو بخش از خودروها از آلیاژ آلومینیوم استفاده می شود.

به چه دلیل در سیستم ترمز و موتور خودرو از آلومینیوم استفاده می شود؟

برای افزایش راندمان سوخت و کاهش وزن در موتور و سیستم ترمز از آلومینیوم استفاده می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

برای اطلاع از قیمت روز آلومینیوم با ما تماس بگیرید.

همه روزه پاسخگوی شما هستیم

اشتراک گذاری این مطلب

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

خمکاری-ورق-آلومینیوم

خمکاری ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم یکی از پرکاربرد ترین محصولات در صنایع به شمار می آید و برای استفاده از این محصول در

ابعاد-ورق-آلومینیوم

ابعاد ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم یکی از پر کاربرد ترین محصولات صنعتی به شمار می آید. ابعاد ورق آلومینیوم بسته به نوع پروژه

ورق-1050-پارس-آلومینیوم

ورق 1050 پارس آلومینیوم

یکی از انواع محصولات آلیاژی پرکاربرد در انواع صنایع ورق آلومینیوم 1050 می باشد و از قطعات فلزی که در